http://tatranci.sk/  
  http://tatranci.sk/  
 
Jazyk
SlovenskýFrancaisPo ruskiEnglish
Menu
O KLUBE
DOKUMENT: Čs. légie
KRONIKA KLUBU
LEGIONÁRSKY KURIÉR
KNIŽNICA ČS. LÉGIÍ
ZBROJNICA ČS. LÉGIÍ
ČESKOSLOVENSKÉ LÉGIE
ČS. OBEC LEGIONÁRSKA
POMNÍK „NAVRÁTILCOV"
SLOVENSKÉ JEDNOTKY
NÁRODNÉ HYMNY
DOBOVÁ FOTOGALÉRIA
WEBOVÉ ODKAZY
NAPÍŠTE NÁM
Vyhľadávanie

Anketa

Legionársky kuriér - MÁJ

21. máj 1915
V Prahe sa začalo zatýkanie medzi českými politikmi, do väzenia boli uvrhnutí poslanec Karol Kramář a starosta Českej obce sokolskej Josef Schneiner, neskôr boli zatknutí aj poslanci Alois Rašín a František Buříval.

9. máj 1915
Prvé bojové vystúpenie čs. dobrovoľníkov "Rota Nazdar" pri Arrase vo Francúzsku. Bolo to prvé bojové vystúpenie Čechoslovákov proti Centrálnym mocnostiam, keď po niekoľkých storočiach neslobody, opäť vystúpili ako jeden celok pod vlastnou zástavou proti svojmu odvekému nepriateľovi. Bojovali v rámci 2 pochodového pluku cudzineckej légie (Marocká divízia) ako prápor C rota C1, pretože nemali francúzske štátne občianstvo mohli byť zaradení iba do Cudzineckej légie.

13. máj 1916
Československý strelecký pluk sa rozdelil na dva - Prvý československý strelecký pluk a Druhý československý strelecký pluk, oba pluky sa tak zlúčili do Československej brigády pod velením plukovníka Vjačeslava Platonoviča Trojanova.

14. máj 1916
Československá národná rada v Paríži zahájila oficiálne svoju činnosť.

29. máj 1916
V Paríži sa stretol člen Ruskej štátnej dumy Pavel Nikolajevič Miljukov s tajomníkom Československej národnej rady Edvardom Benešom. V rozhovore, publikovanom neskôr v tlači, pripustil možnosť rozdelenia Rakúsko-Uhorska na jednotlivé národné štáty.

6. máj 1917
V Kyjeve bol zahájený III. zjazd Zväzu československých spolkov v Rusku za účasti delegátov krajanských spolkov, zajateckých organizácií a Československej streleckej brigády. Spojenie zajatcov s vojakmi úplne zmenilo politiku československej zahraničnej akcie v Rusku. Vznikla tu Odbočka Československej národnej rady v Rusku. V rámci odbočky vzniklo päť komisií (prezidiálna, organizačno-finančná, vojenská, zajatecká a propagačná), ktoré prevádzali riadenie zahraničnej akcie v Rusku.

16. máj 1917
Predseda Československej národnej rady T. G. Masaryk pricestoval do Petrohradu, zároveň sa stal predsedom Odbočky Československej národnej rady v Rusku.

19. máj 1917
V Kyjeve zahájila svoju činnosť komisia pre výstavu Československých jednotiek, jej predsedom sa stal generálmajor Jaroslav Červinka.

28. máj 1917
Počas zjazdu vojenských delegátov Juhozápadného frontu v Kamjenci Podolskom bola prijatá rezolúcia o vytvorení úderných jednotiek pre pripravovanú letnú ofenzívu. Delegáti Československej streleckej brigády, podporučík Jan Šípek a čatár Jaroslav Čižmár, prihlásili ako údernú jednotku celú brigádu.
V mestečku Berezaň v Poltavskej gubernii vznikol 7. Čs. strelecký pluk TATRANSKÝ v ktorom bolo v rámci celého vojska sústredených najviac Slovákov!

17. máj 1918
"Čeljabinský incident" táto udalosť prispela definitívne k tomu, že ČS. legionári sa rozhodli vybojovať si cestu do Vladivostoku so zbraňou v ruke. Na železničnej stanici Čeljabinsk, udrel jeden rakúsko-uhorský zajatec, z okolo prechádzajúceho vlaku, bezdôvodne kusom železa jedného ČS. legionára až tak, že omdlel. Ostatní jeho kamaráti, keď to videli, vinníka chytili a ubili na smrť. Čeljabinský soviet skupinu vojakov zatkol i napriek tomu, že jednali oprávnene. ČS. legionári poslali do sovietu dôstojnícku deputáciu aby sa vec prešetrila, no i oni boli uväznení. To už legionárov nazlostilo a ozbrojení vtiahli do mesta oslobodiť svojich bratov. Boľševici zaskočení ich rýchlim a razantným nástupom nezmohli sa nanič. V reakcii na túto udalosť vydáva dňa 25. mája 1918, komisár L. Trocký rozkaz, že každý Čechoslovák na železnici so zbraňou v ruke má byť zastrelený. Od tohto okamžiku už postupujú ČS. vojská vlastným poriadkom.

20. máj 1918
Zjazd Československého armádneho zboru v Rusku, vyňal z kompetencie Odbočky ČSNR všetky právomoci, týkajúce sa vedenia transportu vojska, nachádzajúceho sa na ceste do Vladivostoku. Tieto právomoci boli zverené zjazdom zvolenému Dočasnému výkonnému výboru, ktorý bol ako jediný oprávnený vydávať rozkazy počas transportu do Vladivostoku.

4. máj 1919
Deň úmrtia gen. M. R. Štefánika - 1. ministra vojenstva ČSR.
Z Čsl. denníku "Generála Štefánika již není. Vraceje se do drahé vlasti zahynul při zřícení aeroplánu nad Bratislavou. Padaje, objal svatou zemi, kterou po tolika letech zápasu a nadlidských obětí za svobodu československého lidu opět uviděl s výše oblaků" ... "Nechť vaše vítězné prapory se skloní v hlubokém smutku nad památkou prvního vůdce svobodných vojsk československé republiky".

máj 1920
Transporty spojeneckých lodí, prevážajú príslušníkov ČS. légii v Rusku naspäť do vlasti, dňa 23.5.1920, za zvukov národnej hymny opúšťajú Vladivostok aj príslušníci 7. streleckého pluku Tatranského.Zdroj informácií:
Jiří FIDLER - ZBOROV 1917
kpt. Václav IVIČIČ - TATRANCI
mjr. gen. štábu Meth. PLESKÝ - Dějiny 4. střeleckého pluku Prokopa VELIKÉHOAktuality
26.01.2018
7.pochod gen. M. R. Štefánika
Dňa 28.04.2018 sa uskutoční 7. pochod gen. M. R. Štefánika. Zraz je tradične v Senci - Slnečné jazerá JUH (Autokemping). Zahájenie pochodu je stanovené na sobotu 28. apríla 2018 o 9:00 hodine. Trasa v dĺžke 18 km končí pri Mohyle gen Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Následne bude vykonané vyhodnotenie. Presun do Senca, vlastnými dopravnými prostriedkami, prípade vlakom, ktorý odchádza zo stanice 13:21 následne 15:21 priamo do Senca. PRIHLÁŠKY: prostredníctvom facebooku alebo mailom priamo na: tatranci@tatranci.sk Medaila 31,- Euro Diplom bez medaile 10,- Euro

07.02.2017
6. pochod gen. M. R. Štefánika (29.04.17)
6. ročník pochodu gen. M. R. Štefánika, nová jubilejná medaila Tatranci, nová trasa pochodu. Prihlášky len cez el. formulár. KLIK NA ODKAZ!

27.10.2011
Vernisáž malieb čs. légií
Dňa 7.11.2011 sa o 16:00 v priestoroch Hotela Relax v Senci (Slnečné jazerá sever) uskutoční vernisáž malieb čs. legionárov. Usporiadateľ akcie ČSOL - Jednota Senec

25.10.2011
Nové udalosti Kronika
Kvh-Tatranci sa podieľali na športovo-osvetovej akcii - Senecká šestka (plávanie na 600m).

06.08.2010
Spomienkovo pietny pochod po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie
KVH-Tatranci sa v dňoch 13.-14.8.10 zúčastní - Spomienkového pochodu po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie. 
  http://tatranci.sk/  
     

Sponzorovaný hosting od WebSupport.sk
Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk
© 2018 ARGENIO s.r.o.