http://tatranci.sk/  
  http://tatranci.sk/  
 
Jazyk
SlovenskýFrancaisPo ruskiEnglish
Menu
O KLUBE
DOKUMENT: Čs. légie
KRONIKA KLUBU
LEGIONÁRSKY KURIÉR
KNIŽNICA ČS. LÉGIÍ
ZBROJNICA ČS. LÉGIÍ
ČESKOSLOVENSKÉ LÉGIE
ČS. OBEC LEGIONÁRSKA
POMNÍK „NAVRÁTILCOV"
SLOVENSKÉ JEDNOTKY
NÁRODNÉ HYMNY
DOBOVÁ FOTOGALÉRIA
WEBOVÉ ODKAZY
NAPÍŠTE NÁM
Vyhľadávanie

Anketa

Kronika klubu - rok 2010

21.1.2010

KVH-Tatranci sa aktívne podielal na slávnostnom otvorení stánku Trenčianskeho samosprávneho kraja na veľtrhu Cestovného ruchu - Slovakiatour v bratislavskej Inchebe. Vrámci celej sekcie boli zastúpené tiež: Regionálne združenie CR Horná Nitra, Združenie CR Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín a Matúšovo kráľovstvo.

Slávnostné otvorenie sa začalo o 11:00, kde medzi hlavnými aktérmi ako predseda TSK MUDr. Pavol SEDLÁČEK figuroval v úlohe gen. M. R. ŠTEFÁNIKA, predseda KVH-Tatranci, Miroslav BILSKÝ. Trenčiansky župan v príhovore nezabudol pripomenúť skutočnosť, že tento rok si budeme pripomínať 130. výročie narodenia gen. ŠTEFÁNIKA, významného rodáka z tohto kraja. Celkovú atmosféru dotváral folklórny súbor Hájiček z Hornej Nitry, ktorý zahral a zaspieval aj prezidentovi Slovenskej Republiky, Ivanovi GAŠPAROVIČOVI.

Stánok výborne prezentoval najvýznamnejšie pamiatky svojho kraja a tento rok tiež formou spolupráce s naším KVH aj svoje významné osobnosti.

Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ


 31.07.2010

V posledný deň mesiaca júl zorganizoval KVH - Tatranci v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava a mestom Nitra, symbolický pochod 7. pluku Tatranského. Podujatie sa konalo pri príležitosti 90. výročia návratu 7. pluku Tatranského do vlasti a posádkového mesta Nitra. KVH - Tatranci podporila v organizácii príprav ČSOL - Jednota Mladá Boleslav a Klub priateľov pplk. Karla Vašátka.

Pochod bol zahájený o 17:00 od Mestského úradu v Nitre, smeroval na ulicu 7. pešieho pluku, kde predseda KVH - Tatranci, Mgr. Miroslav BILSKÝ, prítomným pripomenul význam úsilia Slovákov a Čechov bojujúcich v čs. légiách aj pre súčasné generácie: nezlomnosť, neústupnosť, vytrvať stoj čo stoj. To je osudový odkaz pre náš národ, či už na domácej alebo zahraničnej scéne. Na toto by sme nemali nikdy zabúdať, či stojíme pod strechou rodnej dediny, či v uliciach najväčšej európskej metropoly.

Druhá časť programu pokračovala v kultúrnej a výstavnej sieni Synagóga. Prítomným hosťom bol premietnutý film o čs. légiách, po ktorom nasledovala voľná beseda.

Pri tejto príležitosti bola prítomným predstavená replika bojovej zástavy 7. pluku Tatranského, ktorej originál pluk obdržal pri slávnosti II. divízie v Jekaterinburku. Zástavu, ktorej originál sa nachádza vo vojenskom múzeu v Prahe zhotovili moskovské Slovenki a Češki. Symbolizuje najmä svornosť a nerozlučnosť Slovákov a Čechov, na jednej strane slovenský dvojkríž a na druhej strane český lev.

 


 13.08-15.8.2010

Tatranci sa zúčastnili netradičného podujatia, ktoré sa azda po prvýkrát na Slovensku konalo na autentických miestach bojov 1. sv. vojny vo východných Karpatoch. Celé podujatie zorganizoval KVH - Beskydy z Humenného v spolupráci s Klubom přátel pplk. Karla Vašátko, záštitu nad podujatím prevzal VHÚ - Bratislava.

Prvý deň bol venovaný semináru na tému boje vo východných Karpatoch v okolí obce Stebník, kde došlo k dobrovoľnému prechodu do zajatia 28. pešieho Pražského pluku c.k. armády - tzv. "Pražské deti". Následne predstavovali jednotlivé kluby svoju činnosť a zámer. Práve v tejto oblasti v chotári obce Stebník, ktorá sa v roku 1915 nachádzala v neutrálnom pásme medzi Rakúsko - uhorskou a Ruskou bojovou líniou, došlo k čulým prieskumným akciám Českej Družiny.

Nasledujúceho dňa, bol naplánovaný 15 km pochod Karpatami zo Slovenska až na Poľskú stranu (Halič). Českú družinu sme predstavovali my, (KVH-Tatranci a KP pplk. Karla Vašátko), ruskí hostia zasa ruskú imperiálnu armádu 195. peší pluk, ktorý bol v čase 1. sv. vojny v týchto miestach nasadený do boja. Šli sme po miestach bojov na Haličskej fronte až k vojenskému cintorínu v horách a potom k línii zákopov, kde bolo možné veľmi dobre badať kadiaľ celá línia aj so spojovacími zákopmi viedla.

Po celodennom pochode nasledoval pietny akt na miestnom vojenskom cintoríne za obcou Stebnik. Akt prebehol vo veľmi príjemnej atmosfére domácich a miestneho kňaza.

Potom nasledoval zaslúžený odpočinok a kultúrny program v podaním miestneho folklórneho speváckeho súboru.

 


 18.10.2010

V tento deň sa uskutočnila vernisáž výstavy - Československé légie 1914-1920. Akciu zorganizovala spoločne ČSOL Praha, Vojenský historický ústav v Bratislave a Univerzitná knižnica v Bratislave. Celú akciu taktiež podporilo veľvyslanectvo ČR na Slovensku. Autorom výstavy je nášmu KVH už dobre známy plk. MVDr. Milan Žuffa-Kunčo z Olomouca. Pri otvorení nesmeli samozrejme chýbať členovia KVH v dobových uniformách. VHÚ zapožičal na akciu repliku bojovéj zástavy 23. čs. pluku, nazývaného aj pluk amerických Slovákov. Celé podujatie ďalej pokračovalo v priestoroch prednáškovej miestnosti, kde po prejave riaditeľa VHÚ, pplk. Ing. Miloslava Čaploviča, nasledovalo premietanie dokumentu o čs. légiách, ktorého autorom je Mgr. Miroslav Bilský. Na záver bol tiež predstavený legionársky vlak, ktorý je súčasťou projektu legie 100 a má propagovať históriu čs.légií.


 Aktuality
26.01.2018
7.pochod gen. M. R. Štefánika
Dňa 28.04.2018 sa uskutoční 7. pochod gen. M. R. Štefánika. Zraz je tradične v Senci - Slnečné jazerá JUH (Autokemping). Zahájenie pochodu je stanovené na sobotu 28. apríla 2018 o 9:00 hodine. Trasa v dĺžke 18 km končí pri Mohyle gen Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Následne bude vykonané vyhodnotenie. Presun do Senca, vlastnými dopravnými prostriedkami, prípade vlakom, ktorý odchádza zo stanice 13:21 následne 15:21 priamo do Senca. PRIHLÁŠKY: prostredníctvom facebooku alebo mailom priamo na: tatranci@tatranci.sk Medaila 31,- Euro Diplom bez medaile 10,- Euro

07.02.2017
6. pochod gen. M. R. Štefánika (29.04.17)
6. ročník pochodu gen. M. R. Štefánika, nová jubilejná medaila Tatranci, nová trasa pochodu. Prihlášky len cez el. formulár. KLIK NA ODKAZ!

27.10.2011
Vernisáž malieb čs. légií
Dňa 7.11.2011 sa o 16:00 v priestoroch Hotela Relax v Senci (Slnečné jazerá sever) uskutoční vernisáž malieb čs. legionárov. Usporiadateľ akcie ČSOL - Jednota Senec

25.10.2011
Nové udalosti Kronika
Kvh-Tatranci sa podieľali na športovo-osvetovej akcii - Senecká šestka (plávanie na 600m).

06.08.2010
Spomienkovo pietny pochod po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie
KVH-Tatranci sa v dňoch 13.-14.8.10 zúčastní - Spomienkového pochodu po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie. 
  http://tatranci.sk/  
     

Sponzorovaný hosting od WebSupport.sk
Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk
© 2018 ARGENIO s.r.o.