http://tatranci.sk/  
  http://tatranci.sk/  
 
Jazyk
SlovenskýFrancaisPo ruskiEnglish
Menu
O KLUBE
DOKUMENT: Čs. légie
KRONIKA KLUBU
LEGIONÁRSKY KURIÉR
KNIŽNICA ČS. LÉGIÍ
ZBROJNICA ČS. LÉGIÍ
ČESKOSLOVENSKÉ LÉGIE
ČS. OBEC LEGIONÁRSKA
POMNÍK „NAVRÁTILCOV"
SLOVENSKÉ JEDNOTKY
NÁRODNÉ HYMNY
DOBOVÁ FOTOGALÉRIA
WEBOVÉ ODKAZY
NAPÍŠTE NÁM
Vyhľadávanie

Anketa

Kronika klubu - rok 2009

3.5.-4.5.2009

Začiatkom mája sa náš KVH-Tatranci ako organizátor spolu s ČSOL - Jednota Mladá Boleslav, KVH - Čs. Úderníci a ČOS - Jednota Veselí nad Moravou zúčastnil významnej akcie, ktorá sa poriadala v súvislosti s 90. výročím tragického úmrtia národného hrdinu gen. M. R. Štefánika. Dňa 3.5.09 sme dopoludnie využili na nácvik akcie, taktiež sme tomu venovali aj hodinu popoludní. Na Bradlo sme vyrazili o 17:00 posilnení o Úderníkov. Na Bradle už boli stovky ľudí, ktorí čakali na zahájenie akcie. Naša čestná jednotka sa postavila hneď vedľa Čestnej stráže MO SR a naši zástupcovia, ktorí neboli včlenení do jednotky položili vence. Po preslovoch, ktoré trvali asi hodinu a pol začali na Bradlo prúdiť davy ľudí, živo sa diskutovalo, bolo to prvýkrát po mnohých rokoch, čo sa na mieste posledného odpočinku gen. M. R. Štefánika znova objavili historické uniformy čs. légionárov, bojujúcich na všetkých frontoch 1. sv. vojny.

Nasledujúceho dňa sme už aj so Sokolmi z Jednoty Veselí nad Moravou vyrazili do Bratislavy k odhaleniu sochy gen. M. R. Štefánika, ktorá sa nachádza pri Dunaji neďaleko budovy nového Národného divadla. Bohužiaľ priestor kde je socha umiestnená ešte nie je prístupný verejnosti, a občania budú môcť vzhliadnuť sochu gen. Štefánika až budúci rok. Za historické kluby boli uniformy čs. légií v zastúpení: čs. légie z Francúzska, čs. légie z Talianska, čs. légie z Ruska tzv. zborovská uniforma (1. čs. samostatný úderní prápor so zástavou) a tzv. vladivostocká, uniformy Roty - Nazdar - Francúzsko a uniformy ČOS (štyri zástavy).

 

Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ  


15.6.2009

V júni 2009 uplynulo presne 90. rokov od víťazných bojov čs. oddielov pod vedením gen. Josefa Jiřího Šnejdárka, ktoré vyslobodili mesto Zvolen z maďarských rúk. Bolo to hlavne vďaka výborným veliteľským schopnostiam a skúsenostiam z bojov, ktoré gen. Šnejdárek nadobudol vo francúzskej cudzineckej légii. Bojoval v Afrike (Maroko, Alžírsko), potom počas I. svetovej vojny na francúzskom bojisku a po vyhlásení Československej republiky na Těšínsku proti Poliakom a potom na Slovensku, proti maďarskej červenej armáde. Kde práve v oblasti Zvolena, vybojoval pre republiku tak potrebné víťazstvo. Práve pri príležitosti 90. výročia tohto víťazstva mu hlavne zásluhou jeho vnučky pani Kataríny Wittmanovej bola na námestí vo Zvolene odhalená pamätná tabuľa.

Akcie sa okrem pridelencov obrany francúzskej republiky a zástupcov armády SR a ČR, zúčastili pani starostka z obce Napajedla, ktorá je rodiskom gen. Šnejdárka, primátor mesta Zvolen so svojim zástupcom a členovia klubov vojenskej histórie.

Mne ako predsedovy KVH - Tatranci sa dostalo veľkej cti, keď som mohol pred prítomnými odhaliť pamätnú tabuľu gen. Šnejdárka.  

Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ


27.6.2009 

V poslednú júnovú sobotu sa KVH - Tatranci ako spoluorganizátor so SHO a miestnym odborom Matice Slovenskej v Nových Zámkoch zúčastnil besedy a následne odhalenia pamätnej tabule čs. legionárom a domácemu vojsku, ktorí v roku 1919 oslobodili a uhájili mesto Nové Zámky. Beseda pod názvom - Pocta čs. legionárom sa konala v budeve Matice Slovenskej v Nových Zámkoch od 10:00-12:00.

Potom nasledoval akt slávnostného odhalenia pamätnej tabule, ktorá je umiestnená na budove Matice Slovenskej. Pri téjto príležitosti bola verejnosti poskytnutá informačná brožúra s názvom Čestný pluk - Nové Zámky, ktorá podrobne opisuje júnové boje v okolí Nových Zámkov a v meste samom roku 1919.

Po slávnostom odhalení nasledovalo malé občerstvenie a potom cesta do blízkej obce Bajč, tam našlo svoj večný odpočinok 9 príslušníkov 7. čs. domobraneckého práporu, ktorý bojoval proti maďarským boľševikom r. 1919. Padlým bola vzdaná česť položením vencov a kvetín, za ČR sa aktu zúčastnil  člen predsedníctva republikového výboru ČSOL, Dr. Stanislav Švidek.

 

Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ

 


2.9.2009

   Prvý školský deň pre prvákov na základnej škole gen. M. R. Štefánika v Ivánke pri Dunaji sa začal v úplne netradičnom duchu. Do Ivánky pri Dunaji som prišiel na pozvanie zástupcov školy a mojou úlohou bolo pasovať 114 nových žiakov za prváčikov. Každí noví žiak na pamiatku tohto dňa dostal hlinenú medailu M. R. Štefánika.

   Takýto slávnostný vstup do školských lavíc by sme chceli pripraviť aj pre ďalších žiakov a urobiť tento akt ako tradičný úvod do života prváčikov na základnej škole M. R. Štefánika.

   Som veľmi rád, že KVH - Tatranci sa mohol zúčastniť tak významného dňa pre našu mládež.

Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
Aktuality
26.01.2018
7.pochod gen. M. R. Štefánika
Dňa 28.04.2018 sa uskutoční 7. pochod gen. M. R. Štefánika. Zraz je tradične v Senci - Slnečné jazerá JUH (Autokemping). Zahájenie pochodu je stanovené na sobotu 28. apríla 2018 o 9:00 hodine. Trasa v dĺžke 18 km končí pri Mohyle gen Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Následne bude vykonané vyhodnotenie. Presun do Senca, vlastnými dopravnými prostriedkami, prípade vlakom, ktorý odchádza zo stanice 13:21 následne 15:21 priamo do Senca. PRIHLÁŠKY: prostredníctvom facebooku alebo mailom priamo na: tatranci@tatranci.sk Medaila 31,- Euro Diplom bez medaile 10,- Euro

07.02.2017
6. pochod gen. M. R. Štefánika (29.04.17)
6. ročník pochodu gen. M. R. Štefánika, nová jubilejná medaila Tatranci, nová trasa pochodu. Prihlášky len cez el. formulár. KLIK NA ODKAZ!

27.10.2011
Vernisáž malieb čs. légií
Dňa 7.11.2011 sa o 16:00 v priestoroch Hotela Relax v Senci (Slnečné jazerá sever) uskutoční vernisáž malieb čs. legionárov. Usporiadateľ akcie ČSOL - Jednota Senec

25.10.2011
Nové udalosti Kronika
Kvh-Tatranci sa podieľali na športovo-osvetovej akcii - Senecká šestka (plávanie na 600m).

06.08.2010
Spomienkovo pietny pochod po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie
KVH-Tatranci sa v dňoch 13.-14.8.10 zúčastní - Spomienkového pochodu po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie. 
  http://tatranci.sk/  
     

Sponzorovaný hosting od WebSupport.sk
Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk
© 2018 ARGENIO s.r.o.