http://tatranci.sk/  
  http://tatranci.sk/  
 
Jazyk
SlovenskýFrancaisPo ruskiEnglish
Menu
O KLUBE
DOKUMENT: Čs. légie
KRONIKA KLUBU
LEGIONÁRSKY KURIÉR
KNIŽNICA ČS. LÉGIÍ
ZBROJNICA ČS. LÉGIÍ
ČESKOSLOVENSKÉ LÉGIE
ČS. OBEC LEGIONÁRSKA
POMNÍK „NAVRÁTILCOV"
SLOVENSKÉ JEDNOTKY
NÁRODNÉ HYMNY
DOBOVÁ FOTOGALÉRIA
WEBOVÉ ODKAZY
NAPÍŠTE NÁM
Vyhľadávanie

Anketa

Zbrane

RUSKÁ ARMÁDA
(zbrane štandardne zavedené aj do jednotiek ČS légií)

Revolver Nagant model 1895
- ráž 7,62mm Nagant
- dĺžka 234 mm
- váha 750 g
- počet nábojov vo valci - 7
- úsťová energia strely niečo cez 300 J
Do cárskej armády bol tento revolver belgického konštruktéra Leona Naganta zavedený koncom 19 storočia, keď nahradil svojho síce spoľahlivého, avšak morálne zastaralého predchodcu revolver Smith & Wesson.
Bol to dvojčinný revolver moderného typu s valcom zo 7 nábojovými komorami, od ostatných revolverov sa odlišoval mechanizmom na dopredu sa posúvajúci valec, zabezpečujúci spolu s originálnou konštrukciou náboja spoľahlivé utesnenie špáry medzi valcom a rámom zbrane.
Vyrábal sa vo dvoch verziách - s dvojčinným spúšťovým ústrojenstvom pre dôstojníkov a jednočinnou spúšťou pre mužstvo (aby sa zabránilo nadmernej spotrebe nábojov). Revolver sa počas bojov v prvej svetovej vojne osvedčil a jeho dvojčinná verzia zostala dlho vo výzbroji aj po revolúcii - v bolševickej červenej armáde.

Puška Mosin-Nagant vzor 1891
- ráž 7,62x54
- dĺžka 1306mm (1734mm s nasadeným bodákom)
- váha 4,2 kg (4,5 kg s nasadeným bodákom)
- počet nábojov v zásobníku - 5
- úsťová energia strely cez 3500 J (náboj s ostrou špičkou)
Skvelá konštrukcia talentovaného ruského konštruktéra S.I. Mosina, ktorá vznikla v spolupráci s belgickým konštruktérom L. Nagantom. Nahradila zastaralú jednoranovú pušky typu Berdan a z cárskej armády tak vytvorila plnohodnotnú bojovú silu. V bojoch sa plne osvedčila hlavne vďaka svojej geniálnej jednoduchosti a rezistentnosti voči krutým poveternostným podmienkam. Okrem štandardnej dlhej verzie pre pechotu sa vyrábala aj kratšia dragúnska verzia a karabína pre jazdectvo (modifikácia 1907). Vďaka do výzbroje prijatej strely z ostrou špičkou (r. 1908) sa v roku 1910 pušky začaly vyrábať s modernejším typom mieridiel, prispôsobených pre odlišné balistické vlastnosti strely.
V dobe svojho vzniku táto puška prevyšovala všetky svoje zahraničné konkurentky, a jej neskoršie modifikácie(1891/30 a 1891/44) sa vo výzbroji (červená armáda) udržaly prakticky až do príchodu AK-47, jej ostreľovacia verzia až do 60 rokov 20 storočia.

Puška Winchester 1895
- ráž 7,62x54
- dĺžka 1160mm
- váha 4,1 kg
- počet nábojov v zásobníku - 5
- úsťová energia strely cez 3500 J (náboj s ostrou špičkou)
Vďaka akútnemu nedostatku opakovačiek Mosin-Nagant boli objednávané vzory pušiek i zo zahraničia. Veľmi zaujímavým príkladom je americká puška Wichester 1895 systému lever action, používajúca však výkonný náboj zavedený v ruskej armáde. Táto zbraň sa však príliš nerozšírila.

Automatická puška Fedorov vz. 1916
- ráž 6,5x50 Arisaka
- dĺžka 1000mm
- váha 2,5kg
- počet nábojov v odnímateľnom zásobníku 25
- úsťová energia strely cez 2000 J
Ruský konštruktér V. G. Fedorov vyvinul túto zbraň už v r. 1913, avšak upravil ju pre použitie japonského náboja 6,5mm Arisaka, ktorý bol vzhľadom pre svoj nižší výkon vhodnejší ako ruský 7,62x54. Fedorov vz. 1916 bola prvá automatická puška zavedená do výzbroje ruskej armády (4 zbrane na čatu) a zrejme aj prvá svojho druhu, zavedená v armáde vôbec. Pokusné vzory podobných pušiek vznikali aj v iných štátoch, avšak k ich masovejšiemu rozíreniu vďaka príliš zložitej konštrukcii alebo nemožnosti streľby nemazaným strelivom nedošlo. I v Rusku sa vyvíjali samonabíjacie pušky už v skoršom období (Roščepej 1905, Tokarev).
Cyklus Fedorova využíval spätný ráz s krátkym pohybom hlavne, záver bol uzamykaný dvoma kyvnými závorami. Puška strieľala v semiautomatickom i automatickom móde a čiastočne tak mohla nahradiť ľahký guľomet, ktorých bol v čase 1. svetovej vojny vždy nedostatok. Je pravdepodobné, že zopár exemplárov sa nachádzalo i vo výzbroji tam pôsobiacich ČS légií.

Guľomet Maxim
- ráž 7,62x54
- dĺžka 1107mm
- váha 24 kg (bez lafety, s lafetou 45 kg)
- počet nábojov v páse 250
- úsťová energia strely cez 3500 J
Jeden z prvých skutočne použiteľných guľometov skonštruoval Hiram Maxim už na sklonku 19 storočia. Keďže sa veľmi osvedčil v menších konfliktoch hlavne pri potlačovaní vzbúr v kolóniách, zaviedli ho mnohé krajiny do výzbroje svojich armád. Medzi jeho nesporné výhody patrila dlhá životnosť a dostatočná spoľahlivosť. Masívny vodný chladič okolo hlavne umožňoval streľbu dlhými nepretržitými dávkami. Najväčšou nevýhodou bola vysoká hmotnosť. V Rusku sa používal veľmi dlho, po revolúcii zostal vo výzbroji červenej armády prakticky do konca II. svetovej vojny.

Guľomet Colt 1895/14
- ráž 7,62x54
- dĺžka ...
- váha ...
- počet nábojov v páse 250
- úsťová energia strely cez 3500 J
Cárska armáda nakúpila väčšie množstvo týchto amerických guľometov (pre ruskú armádu boli vyrábané v kalibri 7,62x54) a používala ich pri bojových stretnutiach s protivníkom. Stretli sa s ním i naše tam bojujúce legionárske jednotky.


RAKÚSKO-UHORSKÉ ZBRANE
(zbrane ukoristené, občas používané ČS légiami)

Revolver Rast & Gasser 1898
- ráž 8mm
- dĺžka 225 mm
- váha 0,85 kg
- počet nábojov vo valci - 6
- úsťová energia strely
Tento revolver zavedený v c.k. armáde sa vyznačoval tým, že na vykonanie rozborky a zborky nebolo treba žiadneho náradia, preto bol v poli veľmi obľúbený. Technické spracovanie bolo na vynikajúcej úrovni.

Pištoľ Steyr-Roth 1907
- ráž 8mm Steyr-Roth
- dĺžka 289 mm
-váha okolo 1kg
- počet nábojov v neodnímateľnej nábojovej schránke - 10
- úsťová energia strely 380 J
Táto pištoľ bola zdokonalenou konštrukciou českého konštruktéra Karla Krnku. Vyznačovala sa uzamykaním využívajúcim rotáciu hlavne o 90 stupňov a na svoju dobu zvláštnym spúšťovým ústrojenstvom, keď sa pri stláčaní spúšte už natiahnutý úderník posúval ešte ďaľších 6mm dozadu.

Pištoľ Steyr 1912
- ráž 9mm Steyr
- dĺžka 216 mm
- váha 1 kg
- počet nábojov v neodnímateľnej nábojovej schránke plnenej zhora - 8 (16)
- úsťová energia strely 500 J
Ďaľšia poloautomatická pištoľ zavedená v c.k. armáde. Takisto ako predošlá zbraň, používala uzamykanie rotáciou hlavne. Vyrábali sa aj verzie s dlhšou, 16 nábojovou schránkou, vyskytli sa aj modely strieľajúce dávkou. Pištoľ používaľa veľmi výkonné strelivo 9mm Steyr, a počas 1. svetovej vojny sa dobre osvedčila.

Puška Manlicher 1895
- ráž 8x50R
- dĺžka 1270mm (1515mm s nasadeným bodákom)
- váha 3,65 kg (3,93 kg s nasadeným bodákom)
- počet nábojov v zásobníku - 5
- úsťová energia strely okolo 3000 J
Táto opakovačka sa od ostatných odlišovala najmä záverom, ktorý pri odsúvaní nebolo treba pootočiť o 90 stupňov, čo do istej miery urýchľovalo nabíjanie pušky. Nevýhodou tohto systému bolo zvýšené opotrebovanie sa uzamykacích súčastí záveru oproti klasickým konštrukciám.

Guľomet Schwarzlose 1908
- ráž 8x50R
- dĺžka 1066mm
- váha 20 kg (40 kg s podstavcom)
- počet nábojov v páse - 250
- úsťová energia strely okolo 3000 J
Tento guľomet sa úspešne používal na frontoch I. svetovej vojny. Ide o vlastnú rakúsko-uhorskú konštrukciu. Hlavná nevýhoda tkvela v nízkej spoľahlivosti pri streľbe s nemazaným strelivom.


NEMECKÉ ZBRANE
(zbrane ukoristené, často používané ČS légiami)

Pištoľ Mauser C 96
- ráž 7,63x25 Mauser
- dĺžka 300mm
- váha 1,3kg
- počet nábojov v nábojovej schránke - 10
- úsťová energia strely cez 500J
Táto nepochybne slávna a úspešná pištoľ pomerne veľkého výkonu sa rozšírila v mnohých krajinách. K samonabíjaciemu cyklu využívala spätný ráz s krátkym pohybom hlavne, záver uzamykala kyvná závora. Neodnímateľná nábojová schránka umiestnená pred lučíkom spúšte sa plnila zhora pomocou nábojového pásiku. Krst ohňom zažila zrejme v období britsko-búrskej vojny, kde sa dobre osvedčila. Dokonca bola odporúčaná aj v ruskej armáde, kde si ju mohli dôstojníci vybrať ako alternatívu namiesto revolveru Nagant. Určite sa s ňou často stretávali aj príslušníci ČS légii.
Napriek nepochybným úspechom nebola zavedená v žiadnej s armád, dokonca i v Nemecku ju používali len ako náhradu v čase nedostatku pištolí P 08. Táto pištoľ sa vyrábala aj po vojne v mnohých krajinách na svete, vznikali jej rôzne modifikácie (napr španielska verzia 712 strieľajúca dávkou) v rôznych kalibroch (9mmLuger) a napriek neskoršej morálnej zastaralosti bojovala i na frontoch II. svetovej vojny.

Pištoľ Luger Parabellum 08
- ráž 9x19 /7,65x22)
- dĺžka 223 mm
- váha 0,85kg
- počet nábojov v zásobníku - 8
- úsťová energia strely 450J
Snáď najznámejšia nemecká pištoľ, a jedna z najznámejších zbraní svojho druhu vôbec. Skonštruoval ju v roku 1900 konštruktér G. Luger na základe uzamykacieho princípu H. Borchardta, ktorý pozostával zo systému pák v strede spojených kĺbom. Luger tento systém pozmenil a získal tak omnoho kompaktnejší systém, z ktorého vznikla samonabíjacia pištoľ známa ako Parabellum kalibru 9x19. Táto sa v r. 1908 zaviedla do výzbroje nemeckej armády, okrem základného vzoru sa vyrábali aj rôzne modifikácie, napr delostrelecký model so 200mm dlhou hlavňou a mnohé iné. Pre civilný trh sa vyrábala v ráži 7,65 Parabellum. Počas 1. svetovej vojny sa veľmi dobre osvedčila a zostala vo výzbroji aj cez 2. svetovú vojnu.

Puška Mauser 1898
- ráž 7,92x57
- dĺžka 1250mm (1500mm s nasadeným bodákom)
- váha 4,1 kg (4,56 kg s nasadeným bodákom)
- počet nábojov v zásobníku - 5
- úsťová energia strely cez 3500 J (náboj s ostrou špičkou)
Túto zbraň môžeme smelo označiť za jednu z najvydarenejších konštrukcii tej doby. V Nemecku nahradila zastaralejšiu verziu model 1888 a veľmi sa osvedčila v i bojoch vtedajších koloniálnych bitiek, ako i neskôr v krutých bojoch 1. svetovej vojny. Je známe, že ju s úspechom používali Búrske jednotky vo vojne proti Britom v južnej Afrike. Do výzbroje ju prijalo v miernych modifikáciách aj mnoho iných európskych i neeurópskych krajín, napríklad aj po 1. svetovej vojne vzniknutá Československá republika na základe Mausera mod. 1898 vyrábala a do svojej výzbroje zaviedla pušku vz. 1924. Rozšírila aj do civilnej sféry a mnoho poľovníckych zbraní dodnes využíva Mauserov záver pre svoje pušky.

Guľomet MG 08
- ráž 7,92x57
- dĺžka 1175mm
- váha 18,4 kg (32,3 kg s lafetou)
- počet nábojov v zásobníku - 250
- úsťová energia strely cez 3500 J (náboj s ostrou špičkou)
V podstate ide o nemeckú modifikáciu guľometu Maxim.


INÉ ZBBRANE
(strelné zbrane ostatných krajín, v ktorých bojovali ČS légie, alebo ktoré tieto légie priamo či nepriamo vyzbrojovali)

Revolver Lebel 1892
- ráž 8mm Lebel
- dĺžka 254 mm
- váha 0,79 kg
- počet nábojov v zásobníku 6
- úsťová energia strely do 300J
Tento revolver modernej koncepcie zostal zavedený vo Francúzskej armáde pomerne dlhú dobu. Má doprava výklopný valec a hviezdicový vyhadzovač, ktorý vyhodí všetky nábojnice naraz. Stretávali sa s ním aj naši legionárski príslušníci vo Francúzsku.

Puška Lebel M 1907 (1916)
- ráž 8x50 Lebel - puškový
- dĺžka 1306mm (1825mm s nasadeným bodákom)
- váha 3,81 kg (4,26 kg s nasadeným bodákom)
- počet nábojov v zásobníku - 3 (5)
- úsťová energia strely okolo 3000 J
Je to klasická opakovačka s odsuvno-otáčavým zverom. Okrem dlhej verzie sa vyrábali aj kratšie karabíny. Uprostred 1 svetovej vojny sa zmodernizovala nábojová schránka a zvýšila sa jej kapacita z 3 na 5 nábojov - modifikácia 1916. Týmito zbraňami boli okrem regulérnej francúzskej armády vyzbrojené aj oddiely francúzskej ČS légie bojujúce na západnom fronte.

Guľomet Hotchkiss 1914
- ráž 8x50 Lebel - puškový
- dĺžka 1310mm
- váha 23,5 kg
- počet nábojov v kovovom pásiku - 24 (alebo pás na 300 nábojov)
- úsťová energia strely okolo 3000 J
Spoľahlivý guľomet so vzduchom chladenou hlavňou, ktorý ostal vo výzbroji francúzskej armády i počas II svetovej vojny.

Guľomet FM 1915 -Chauchat
- ráž 8x50 Lebel - puškový
- dĺžka 1143mm
- váha 9,1 kg
- počet nábojov v odnímateľnom zásobníku - 20
- úsťová energia strely okolo 3000 J
Vďaka meniacej sa situácii v bojoch na frontoch I. svetovej vojny vznikla požiadavka na ľahkú podpornú zbraň pechoty, ktorá by čiastočne nahradila neohrabané ťažké guľomety. Vhodným východiskom sa zdala byť konštrukcia plk. Chauchata, preto sa začal tento ľahký guľomet dodávať v priebehu roka 1915 na západný front vojskám francúzskej armády ( i tam pôsobiacim čs. légiám). Trpel mnohými nedostatkami, a to veľkou nespoľahlivosťou (vďaka nie príliš vhodnému strelivu pre jeho systém) a pomerne nízkou trvanlivosťou niektorých súčastí zbrane. Polmesiacovité zásobníky boli lisované z veľmi tenkého plechu a často sa v bojových podmienkach deformovali, čo spoľahlivosti rozhodne neprospievalo. Chauchat bol dodávaný i Americkým jednotkám, avšak v ráži 30-06, vďaka vyššiemu výkonu tohto streliva sa zlepšila i funkčnosť guľometu.

Puška Manlicher-Carcano
- ráž 6,5x52 carcano
- dĺžka 1290mm (1590mm s nasadeným bodákom)
- váha 3,82 kg (4,16 kg s nasadeným bodákom)
- počet nábojov v zásobníku - 6
- úsťová energia strely okolo 3000 J
Je to opakovačka systému Manlicher, upravená talianskymi konštruktérmi, používajúca vlastný kaliber. Okrem dlhej verzie sa vyrábali aj kratšie karabíny. Týmito zbraňami boli okrem regulérnej talianskej armády vyzbrojené aj oddiely ČS légie bojujúce na talianskom fronte.

Pištoľ Glisenti vz. 1910
- ráž 9mm Glisenti
- dĺžka 207mm
- váha 0,86 kg
- počet nábojov v zásobníku - 8
- úsťová energia strely cez 300J
Samonabíjacia pištoľ s krátkym spätným pohybom hlavne, využívajúc spätný ráz na uzamykanie záveru pomocou kyvnej závory. Bola štandardne zavedená do talianskej armády. Známa hlavne svojou nedostatočne pevnou konštrukciou. V polovici vojny ich začali postupne vytláčať pištole Beretta vz. 1915 s dynamickým záverom v kalibroch 9mm a 7,65mm.

Guľomet Fiat 14
- ráž 8x50 Lebel - puškový
- dĺžka 1143mm
- váha 23kg
- počet nábojov v odnímateľnom zásobníku - 50
- úsťová energia strely okolo 3000 J
Tento guľomet mali okrem talianskeho vojska vo výzbroji i tam pôsobiaci čs. legionári. Vďaka relatívnej bezporuchovosti sa táto zbraň stala základom pre neskoršiu medzivojnovú modifikáciu 14/35.

Puška Arisaka vzor 38 (1905)
- ráž 6,5x50 Arisaka - dĺžka 1270mm (1660mm s nasadeným bodákom) - váha 3,9 kg (4,3 kg s nasadeným bodákom) - počet nábojov v zásobníku - 5 - úsťová energia strely okolo 2500 J
Puška Arisaka vz 38 (podľa Japonského kalendára) nahradila v r. 1905 svoje staršie vzory (vz. 30 a vz 35). Líšila sa oproti nim najmä zdokonalenou a zjednodušenou konštrukciou záveru, vhodnejšou do drsných bojových podmienok. Ako všade inde, aj v Japonsku sa vyrábala jej skrátená verzia - karabína 38. V r 1911 sa začala vyrábať karabína vz. 44 so sklopným neodnímateľným ihlovitým bodákom. Okrem štandardného zavedenia v japonskej armáde, bola táto opakovačka vyvážaná aj do cárskeho Ruska, kde bola vďaka akútnemu nedostatku domácich Mosiniek takisto zavádzaná do výzbroje, pričom sa ňou vyzbrojovali aj jednotky ČS légií bojujúcich po boku ruskej armády.


Spracoval br. Ján Mrva
Aktuality
26.01.2018
7.pochod gen. M. R. Štefánika
Dňa 28.04.2018 sa uskutoční 7. pochod gen. M. R. Štefánika. Zraz je tradične v Senci - Slnečné jazerá JUH (Autokemping). Zahájenie pochodu je stanovené na sobotu 28. apríla 2018 o 9:00 hodine. Trasa v dĺžke 18 km končí pri Mohyle gen Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Následne bude vykonané vyhodnotenie. Presun do Senca, vlastnými dopravnými prostriedkami, prípade vlakom, ktorý odchádza zo stanice 13:21 následne 15:21 priamo do Senca. PRIHLÁŠKY: prostredníctvom facebooku alebo mailom priamo na: tatranci@tatranci.sk Medaila 31,- Euro Diplom bez medaile 10,- Euro

07.02.2017
6. pochod gen. M. R. Štefánika (29.04.17)
6. ročník pochodu gen. M. R. Štefánika, nová jubilejná medaila Tatranci, nová trasa pochodu. Prihlášky len cez el. formulár. KLIK NA ODKAZ!

27.10.2011
Vernisáž malieb čs. légií
Dňa 7.11.2011 sa o 16:00 v priestoroch Hotela Relax v Senci (Slnečné jazerá sever) uskutoční vernisáž malieb čs. legionárov. Usporiadateľ akcie ČSOL - Jednota Senec

25.10.2011
Nové udalosti Kronika
Kvh-Tatranci sa podieľali na športovo-osvetovej akcii - Senecká šestka (plávanie na 600m).

06.08.2010
Spomienkovo pietny pochod po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie
KVH-Tatranci sa v dňoch 13.-14.8.10 zúčastní - Spomienkového pochodu po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie. 
  http://tatranci.sk/  
     

Sponzorovaný hosting od WebSupport.sk
Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk
© 2018 ARGENIO s.r.o.