http://tatranci.sk/  
  http://tatranci.sk/  
 
Jazyk
SlovenskýFrancaisPo ruskiEnglish
Menu
O KLUBE
DOKUMENT: Čs. légie
KRONIKA KLUBU
LEGIONÁRSKY KURIÉR
KNIŽNICA ČS. LÉGIÍ
ZBROJNICA ČS. LÉGIÍ
ČESKOSLOVENSKÉ LÉGIE
ČS. OBEC LEGIONÁRSKA
POMNÍK „NAVRÁTILCOV"
SLOVENSKÉ JEDNOTKY
NÁRODNÉ HYMNY
DOBOVÁ FOTOGALÉRIA
WEBOVÉ ODKAZY
NAPÍŠTE NÁM
Vyhľadávanie

Anketa

Kronika klubu - rok 2006

7.4.2006
Tatranci sa v tento deň rozhodli podporiť snahy priateľov zo Slovenského Hnutia Obrody, ktorí svojou neúnavnou činnosťou vyvíjajú úsilie smerujúce k obnove pomníka čs. legionárov a príslušníkov čs. domáceho vojska, ktorí padli v roku 1919 pri obrane Nových Zámkov v boji proti maďarskej armáde. Za čias 1. ČSR bol týmto padlým postavený v Nových Zámkoch pomník. Cieľom našej cesty bola tento krát Trnava, kde sme zbierali podpisy na petíciu za obnovenie tohto pomníka, zničeného počas II. svetovej vojny maďarským okupačným vojskom. Počasie nám našťastie prialo a v tento krásny slnečný deň sa nám skutočne vydaril. Veľmi nás tešilo, že Trnavčania sa o tieto snahy zasadili a podporili ich aj svojim podpisom. Napriek tomu, že sme boli v Trnave skoro celý deň, vôbec sme nepociťovali únavu, ba naopak, porozumenie, ochota a ústretovosť nám dodávala vzpruhy. Milo ma tiež prekvapila uvedomelosť mladých ľudí, ktorých som v meste oslovil. Verím, že dnešný deň bol prínosom ako pre nás tak aj pre Trnavčanov!
 
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
 
22.4.2006
V tento sobotný deň bolo zahájenie výstavy ČS. Légií, ktorú náš KVH - TATRANCI spolu s Mgr. Pavlom Habáňom zorganizoval v spolupráci s Mestským Múzeom Bratislava a SNM - Historickým Múzeom Bratislava - Hrad. Deň zahájenia, bol zároveň dňom otvorených dverí. V tento deň som v historickej uniforme prišiel aj ja, aby som návštevníkom podrobnejšie objasnil skutočnosti z obdobia čs. zahraničného odboja z 1. sv. vojny. Neskôr prišiel aj br. Imro a kamarát Filip, ktorí celú akciu fotograficky zdokumentovali. Dôkazom toho, že výstava je naozaj pútavá je aj to, že mnohí návštevníci s nami živo diskutovali a odnášali si naše informačné letáky, ktoré aspoň stručne objasňovali dôvody a pomery za akých vznikali čs. légie v Rusku, Francúzsku a Taliansku. Len v prvý deň výstavy navštívilo expozíciu v Michalskej Veži viac ako 3000 ľudí. To nás samozrejme veľmi teší a je nám povzbudením v ďalšej činnosti. 
 
 
 
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
 
23.4.2006
Zavčas ráno druhý deň po výstave sme sa s br. Imrom vybrali na klubovú expedíciu do oblasti Těšínska. Tam nás už čakal br. Kuthan ešte s dvoma bratmi, ktorí vyrazili o deň skôr. Okolo 10:00 sme dorazili do Českého Těšína. Toto mesto vzniklo počas Sedemdennej vojny s Poľskom r. 1919 a jeho základom bola vlastne iba železničná stanica. Tráť vedúca týmto mestom, bola veľmi dôležitá pre ČSR, pretože zaberala časť košicko-bohumínskej trate vedúcej na Slovensko. Odtiaľ smerovali naše kroky do poľského Skoczówa, kam poľská armáda ustúpila, počas čs. protiútoku pod vedením pplk. Josefa ŠNEJDÁRKA. Práve pri Skoczówe a dedinke Kisielów, prebehli najtvrdšie boje s poľskou armádou. Žiadny pomník čs. vojakom sme tu však nenašli. Cestou domov sme sa zastavili v Orlové pri Ostrave, kde je jediný dochovaný pomník a zároveň i hrob, padlým o Těšínsko. Našli sme na ňom aj meno nášho Slovenského rodáka z Kysúc, Ondreja SLUKU, ktorý sa vrátil z USA do Európy, aby vstúpil do čs. armády vo Francúzsku. Bol príslušníkom 21. čs. streleckého pluku a padol u Louk. Telo tohto Slovenského junáka teraz odpočíva spolu s ostatnými bratmi v Orlové. Počas Sedemdennej vojny s Poľskom padlo 44 Čechoslovákov a 121 ich bolo zranených.
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
 
 
4.5.2006
Štvrtého mája 2006, sme si v dome Matice Slovenskej v Ivánke pri Dunaji pripomenuli a uctili pamiatku gen. M. R. Štefánika, ktorý v blízkosti obce tragicky zahynul pri páde lietadla. Spomienkovej slávnosti sa zúčastnili aj viaceré významné osobnosti, spomeniem iba, že pamiatku gen. M. R. Štefánika, si prišiel uctiť veľvyslanec Francúzskej republiky, veľvyslanec Talianskej republiky a zástupca veľvyslanca Českej republiky. Zástupcovia obce pripravili na tento deň aj zaujímavú výstavu fotografií, ktorá bola umiestnená v hornom poschodí matičného domu. Nasledovalo viacero prejavov prizvaných hostí, ktorí pripomenuli snahy, úsilie a činnosť gen. M. R. Štefánika ako vedca, politika, diplomata a vojaka. Jeho zásluhy v národnooslobodzovacom boji a v boji za demokraciu! Potom nasledovalo malé občerstvenie za sprievodu miestnej dychovky, ktorá navodila skvelú atmosféru. My Tatranci, sme sa potom rozlúčili a ešte sme sa odobrali k Mohyle brata generála.
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
 
22.7.2006
V deň 126. výročia narodenia gen. M. R. Štefánika, sme naplánovali akciu spoločne so Slovenským Zväzom Astronómov Amatérov v Sobotišti a Klubom Slovenských Turistov zo Senice. Akcia sa konala na Bradle, kde po krátkom príhovore jedného z predstaviteľov zväzu, bola položená kytica k hrobke brata generála. Naši priatelia so sebou priniesli aj ďalekohľad, takže bolo neskôr možne pozorovať aj krásnu panorámu okolia Bradla. Na spiatočnej ceste sme sa ešte zastavili v rodnom dome gen. M. R. Štefánika v Košariskách a vzhliadli novo-zrekonštruované múzeum, ktoré sa tu nachádza a ktoré bolo obohatené o nové exponáty. 
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
 
4.-5.8.2006
Začiatkom augusta, sme sa opäť ako po minulé roky, zúčastnili akcie Mladějov-Blosdorf 1915, v Mladějove na Morave. Na miesto sme dorazili v piatok okolo 16:00 hodiny, nehľadiac na zlé počasie, viac nás rozladila správa, že Imro si doma zabudol uniformu. Ten sa však rozhodol, že si akciu nenechá ujsť a ihneď vyrazil na spiatočnú cestu, aby si uniformu priviezol. Ja s bratom Mrvom, sme zatiaľ nanosili veci do vojenského stanu. Celý deň pršalo a v noci to nebolo lepšie, takže na premočenej zemi sme sa moc nevyspali. Podmienky boli teda skutočne ako v bojovom poli. V sobotu skoro ráno, sme si troška zohrievali kosti pri táborovom ohníku,  kde sa preberala taktika na popoludňajšiu bitku. Ešte spomeniem, že tam spolu s nami bolo ženské úderné komando z ruského Petrohradu a dievčatá znášali nepohodlie tábora veľmi statočne, za čo si získali náš obdiv! Sobotňajšie počasie nebolo o nič lepšie, zasa nás sužoval celodenný dážď a pole na ktorom mala byť bitka sa premenilo na obrovské bahnisko. To nám však neprekážalo a ešte menej divákom, ktorých prišiel ucti-hodný počet.
O 15:00 boli vydané dispozície k útoku a všetci sa sústredili v priestoroch železničnej stanice. Naše družstvo zo 7. Tatranského pluku spolu s 3 bratmi zo 6. Hanáckeho pluku vytvorilo obchvatnú skupinu, ktorá mala postupovať spolu s delostrelcami po železničnej trati. Tam sme sa mali rozvinúť a byť pripravení narušiť útočné akcie nepriateľa na ľavom krídle, zatiaľ čo naše hlavné sily budú postupovať ďalej vlakom a zaútočia priamo. Prvá časť stanoveného cieľa sa nám hladko podarila a hravo sme sa dostali na naše stanovisko. Delostrelci taktiež zaujali svoje postavenie a začali ostreľovať pozície nepriateľa. Všetko šlo podľa plánu, až keď naše hlavné sily, ktoré boli stále v ešelóne vyšli z lesa bola na ne sústredená silná paľba z nepriateľských pušiek a guľometov. Tí však nedbajúc ničoho vyskákali z vlaku a sformujúc sa do útočnej reťaze, okamžite zahájili protiútok. Energickým nástupom rozrušili formáciu 35. pešieho rak. - uh. pluku, ktorého zvyšky ustupovali smerom k nám v snahe znova sa sformovať. Vtedy nastala naša chvíľa, vyrazili sme vpred a postupujúc v jednej línii sme tento oddiel zatlačili až do jeho východiskového postavenia. Následne na to sme predĺžili naše pravé krídlo a spojili sa s kornilovcami. Avšak Nemci a Rakúšania nasadili do boja silné zálohy podporované početnými guľometmi a plameňometmi. Podarilo sa im zatlačiť nás až na líniu železničnej trate, kde sme sa znova sformovali a podporovaní ďalšími posilami sme okamžite prešli do ďalšieho protiútoku. Hlavný voj, bol v útoku vedený smerom k nepriateľskému hlavnému stanu. Tomuto náporu už nepriateľ neodolal a nemajúc už ďalších záloh, podľahol. 
Po bitke sme boli pekne premočení a zablatení no do tábora sme sa vracali s novými zážitkami a príjemným pocitom únavy. Nakoniec sme sa ešte troška občerstvili, rozlúčili s našimi priateľmi a vyrazili na spiatočnú cestu. Dúfam, že nabudúce k nám bude počasia prívetivejšie!
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
 
11.8.-12.8.2006
V piatok 11. augusta hostil náš klub bratov z Čiech, ktorí dorazili, aby sme sa spolu vybrali na miesta bojov čs. vojska s maďarskou armádou, ktoré sa odohrávali na území južného Slovenska v roku 1919. Hneď v sobotu ráno, sme vyrazili smerom na Nové Zámky, kde sme sa zastavili a znova si prezreli miesta bojov z tohto obdobia, ktoré sa nachádzajú pri železničnom moste cez rieku Nitru. Z Nových Zámkov sme sa presunuli do neďalekej obce Bajč, kde nás milo prekvapil stav pomníku a zároveň hrobu príslušníkov 7. čs. domobraneckého práporu z Talianska, ktorí tu padli. Práve v blízkom lesíku neďaleko obce Bajč, prebehol jeden z najurputnejších bojov, kde došlo k stretu muža proti mužovi na bodáky, útočné nože a poľné lopatky. Ešte si pamätám, keď sme minulého roku s bratom Mrvom upravovali okolie tohto pomníka a teraz nás čakalo nádherné prekvapenie. Nemali sme slov, a chválou tiež nešetrili naši českí bratia, je to zlepšenie o 100% minimálne! 
Odporúčam skutočne každému, kto bude mať cestu okolo, aby sa pri pomníku zastavil, leží v obci Bajč pri hlavnej ceste na pravo, smerom od Nových Zámkov.
V dobrej nálade, sme sa potom vybrali ešte južnejšie, kde bolo našim cieľom Komárno. Práve v tomto meste, sa bránila čs. posádka pod velením mjr. Bonneau, ktorý tam dorazil z Bratislavy aj s posilami (I. prápor Stráže Slobody, 4. námornícka rota a 3. batérie ťažkých húfnic 7. leg. delostreleckého pluku). Časti maďarskej 3. divízie sa pokúšali o prielom a následné dobytie Komárna pomocou obrneného vlaku, ktorý bol však odrazený práve vďaka ťažkým húfniciam. Čs. posádka v Komárne sa tak udržala, čo bolo v období ťažkých ofenzív zo strany Maďarska výrazným úspechom a obrana v tomto úseku sa tak mohla postaviť na línii Komárno - Nové Zámky - Šurany. Tam sa malo zotrvať až do príchodu ďalších posíl a následne prejsť do rázneho protiútoku. V dnešnom Komárne sme však žiadnej pripomienky na tieto boje nenašli! Navštívili sme aj maďarský Komárom, kde sme sa však nemohli zdržať dlhšie, pretože začalo ukrutne liať.
Skoro sa zdalo, že sme dažďu ušli, pretože v Štúrove bolo celkom pekne. Práve Štúrovo, malo byť poslednou zastávkou na našej celodennej púti. Prešli sme pekne upravenou pešou zónou, aby sme sa dostali k Dunaju odkiaľ vidno až do Ostrihomu. Pri Štúrove tiež prebiehali veľmi intenzívne boje, kde rovnako ako pri Komárne útočili časti 3. maďarskej divízie, podporované obrneným vlakom, riečnymi člnmi a veľmi silným delostrelectvom. Predsunutú obranu tu pri dolnom toku rieky Ipeľ, neďaleko Štúrova držal III. prápor 39. čs. legionárskeho pluku a polovica 1. batérie 7. delostreleckého pluku, tí však museli pred ohromnou presilou ustúpiť až do Štúrova. Valiacej sa lavíne maďarských vojsk sa nedalo vzdorovať a Štúrovo padlo.
Následne však bolo dňa 31.5.1919 znova dobyté, za pomoci dvoch práporov 34. čs. legionárskeho pluku. Legionári zatlačili nepriateľa až za rieku Hron. 
Keďže nám počasie začalo priať, rozhodli sme sa, že navštívime aj maďarský Ostrihom. Hneď na to, ako sme však prekročili novo-zrekonštruovaný most Márie-Valérie, začalo opäť pršať. Napriek tomu sme si však vyšliapali až k Ostrihomskej arcidiecéze a pokochali sme sa pohľadom na druhú stranu Dunaja smerom k nám. Pekne premočený, toho dňa už po druhý krát, sme sa potom vybrali na cestu domov. Večer sme ešte plný zážitkov z plnohodnotne prežitého dňa debatovali s bratom Pavlom a Radimom, ktorí druhého dňa odchádzali domov do Čiech.  
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ
 
13.8.2006
V toto nedeľné ráno sme ešte vyprevádzali našich bratov a poobede nás už čakala ďalšia akcia. Okolo 14:30 sme s br. Imrom v historických legionárskych uniformách dorazili do obce Veľký Grob. Tu sa práve končil detský letný tábor, ktorý organizoval a viedol miestny evanjelický duchovný. Práve na jeho pozvanie sme prišli urobiť deťom a ich rodičom, malú historicko-osvetovú prednášku o čs. legionároch. Prednášku som viedol v kostole, za kazateľnicou, čo bola miestnosť pre tieto účely priam stvorená! Prednášky sa zúčastnilo cca. 200 ľudí, ktorí tiež neskôr vstupovali do diskusie a pýtali sa na jednotlivé fakty. Po prednáške, sme sa presunuli do vedľajšej miestnosti, kde už bolo pripravených zopár fotografií a dokumentov zo života čs. legionárov. Deti si tiež mohli prezrieť naše uniformy a výstroj, čo mnohé z nich nesmierne zaujímalo! 
Atmosféra bola naozaj fantastická, vonku v záhrade sa grilovalo a podávalo sa občerstvenie. Čas medzi týmito skvelými ľuďmi plynul naozaj ako voda. S viacerými z nich sme potom ešte dlho debatovali až sme nakoniec odchádzali medzi poslednými. Verím, že to bol pre všetkých netradičný zážitok a hlavne pre deti, ktoré tak mali pekné zakončenie svojho letného tábora.
 
 
 
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ 
 
 
28.10.2006
Tak, ako po minulé roky, aj teraz sa náš klub pripravoval na oslavu výročia vzniku Republiky Česko-Slovenskej. Oslava sa však pôvodne mala niesť v oveľa slávnostnejšom duchu, ako tomu bolo po minulé roky. Výročie, sme mali osláviť v Nových Zámkoch, kde bolo na 10. hodinu dňa 28.10.2006 plánované odhalenie pamätnej tabule, čs. legionárom z Talianska, ktorí padli v júni roku 1919 pri obrane Nových Zámkov. Autorom návrhu pamätnej tabule a zároveň jej realizátorom je Tomáš Achs, známy slovenský umelec, ktorý robil napríklad kópiu Blatnického meča pre prezidenta SR Ivana Gašparoviča, prezidenta Ruskej Federácie Alexandra Putina alebo prezidenta USA, Georga Busha. Robilo sa teda všetko preto, aby bola tabuľa hotová v stanovenom termíne. Ešte deň pred výročím som bol u Tomáša, ktorý na tabuli horúčkovito pracoval a dokonca ju ešte toho dňa vo večerných hodinách dopravil do Nových Zámkov. Termín inštalácie, sa však pre isté okolnosti aj napriek tomu musel odložiť. Už  v blízkej dobe sa bude konať zasadnutie novozámockého mestského zastupiteľstva, na ktoré je prizvaný aj autor návrhu tabule a tam sa stanový konečný termín! Kedže nám teda padla akcia v Nových Zámkoch, rozhodli sme sa okamžite vyraziť do Bratislavy. Tam, sa pred Národným Múzeom na Vajanského nábreží, zhromaždil značný počet ľudí, ktorí si prišli pripomenúť vznik republiky. Svojou návštevou poctil prítomných aj pán veľvyslanec Českéj republiky, spolu so svojím pridelencom obrany. My, sme skonštatovali, že práve táto udalosť je vhodná k tomu, aby sme prítomným ukázali aspoň návrh pamätnej tabule, ktorá bude v Nových Zámkoch umiestnená. Tomáš totiž vyrobil identickú sádrovú repliku v mierke 1:1 a tú mohli dňa 28.10.2006 vzhliadnuť všetci prítomní! Originál tabule bude z bronzu, kde pod profilom čs. legionára z Talianska, bude nasledovný text : ČESKOSLOVENSKÝM LEGIONÁROM PADLÝM ZA OSLOBODENIE SLOVENSKA V JÚNI ROKU 1919. OBČANIA NOVÝCH ZÁMKOV. 28.10.2006. Prítomným občanom sa pamätná tabuľa veľmi páčila. Niektorí, boli dokonca až z Nových Zámkov a dúfajú, že ju už čoskoro uvidia na novozámockom námestí, kde má byť umiestnená.
 
Spracoval: br. Miroslav BILSKÝ


Aktuality
26.01.2018
7.pochod gen. M. R. Štefánika
Dňa 28.04.2018 sa uskutoční 7. pochod gen. M. R. Štefánika. Zraz je tradične v Senci - Slnečné jazerá JUH (Autokemping). Zahájenie pochodu je stanovené na sobotu 28. apríla 2018 o 9:00 hodine. Trasa v dĺžke 18 km končí pri Mohyle gen Štefánika v Ivanke pri Dunaji. Následne bude vykonané vyhodnotenie. Presun do Senca, vlastnými dopravnými prostriedkami, prípade vlakom, ktorý odchádza zo stanice 13:21 následne 15:21 priamo do Senca. PRIHLÁŠKY: prostredníctvom facebooku alebo mailom priamo na: tatranci@tatranci.sk Medaila 31,- Euro Diplom bez medaile 10,- Euro

07.02.2017
6. pochod gen. M. R. Štefánika (29.04.17)
6. ročník pochodu gen. M. R. Štefánika, nová jubilejná medaila Tatranci, nová trasa pochodu. Prihlášky len cez el. formulár. KLIK NA ODKAZ!

27.10.2011
Vernisáž malieb čs. légií
Dňa 7.11.2011 sa o 16:00 v priestoroch Hotela Relax v Senci (Slnečné jazerá sever) uskutoční vernisáž malieb čs. legionárov. Usporiadateľ akcie ČSOL - Jednota Senec

25.10.2011
Nové udalosti Kronika
Kvh-Tatranci sa podieľali na športovo-osvetovej akcii - Senecká šestka (plávanie na 600m).

06.08.2010
Spomienkovo pietny pochod po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie
KVH-Tatranci sa v dňoch 13.-14.8.10 zúčastní - Spomienkového pochodu po stopách prvej svetovej vojny Stebník a okolie. 
  http://tatranci.sk/  
     

Sponzorovaný hosting od WebSupport.sk
Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk
© 2018 ARGENIO s.r.o.